Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Rozpoczęto międzynarodowe badania mające na celu poszerzenie korzyści płynących z wykorzystania mechanicznej trombektomii. Trombektomia to metoda leczenia udaru niedokrwiennego w ostrej fazie. Pozwala ona na zredukowanie wielu skutków udaru. Polega na mechanicznym rozbiciu i usunięciu skrzepu z naczynia krwionośnego w mózgu. Ta procedura jest przeprowadzana przez wysoko wykwalifikowanych neuroradiologów i wymaga specjalnych warunków.
Ostatnie próby obejmowały wysoce wyselekcjonowane grupy pacjentów. Badanie wykazało, że w przypadku chorych z niewielkimi uszkodzeniami mózgu, trombektomia – przywracając przepływ krwi, a zatem ograniczając uszkodzenie mózgu – znacząco zmniejsza poziom niepełnosprawności po udarze.
Kolejne badanie, będące częścią finansowanego przez UE projektu TENSION, zbada wpływ mechanicznej usuwania skrzepu u dużej grupy pacjentów, u których nie jest pewna korzyść z trombektomii. TENSION zbada, czy metoda ta jest bezpieczna i skuteczna u pacjentów z tak zwanymi "rozszerzonymi zmianami", czyli większymi obszarami uszkodzonego mózgu. Pacjenci będą mogli zakwalifikować się do badania do 12 godzin po wystąpieniu pierwszych objawów. To rozszerzy leczenie na większą grupę pacjentów: w tym, na przykład, osób po udarze mózgu występującym w nocy.
TENSION włącza perspektywę pacjenta do oceny wyniku badania i efektów leczenia. Co ważne, badanie będzie również stanowić dowód na korzyści społeczno-ekonomiczne wynikające z częstszego stosowania mechanicznej trombektomii.
W badaniu uczestniczyć będzie 714 pacjentów z ośmiu europejskich krajów, a projekt będzie realizowany przez 5 lat od lutego 2018 r. TENSION koordynuje prof. Dr Götz Thomalla z Universitätsklinikum Hamburg-Eppendorf w Hamburgu i prof. Dr. Bendszus z Universitätsklinikum Heidelberg w ramach programu UE "Horyzont 2020".
Prof. Thomalla powiedział: "TENSION rozwiąże poważny problem zdrowotny i dostarczy dowodów na skuteczną interwencję terapeutyczną u pacjentów z ciężkim udarem. Oznacza to, że uzyskamy lepsze indywidualne wyniki leczenia i unikniemy niepełnosprawności związanej z udarem u dużej liczby pacjentów. Na poziomie społecznym nowe leczenie pomoże tym samym zmniejszyć koszty związane z udarem ".

                                                                                                                                                          

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony