Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

10 maja obchodzony jest Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Z tej okazji w maju br. w czterech miastach Polski odbędzie się akcja informacyjna Fundacji Udaru Mózgu (FUM) pod hasłem „STOP UDAROM!”. Już w poniedziałek, 12 maja od godziny 10:00 do 14:30 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (na wysokości kościoła Św. Anny) działał będzie mobilny udarowy punkt edukacyjny. Można w nim będzie skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich, otrzymać materiały informacyjne oraz obejrzeć filmy i spoty na temat udaru w mini-kinie edukacyjnym.

 

Kolejne odsłony akcji FUM będą miały miejsce 13 maja w Lublinie na Placu Łokietka, 20 maja w Kielcach na Placu Niepodległości oraz 21 maja w Łodzi przy CH Manufaktura. Za każdym razem akcja rozpoczynać się będzie o 10:00 i trwać 4,5 godziny, czyli dokładnie tyle czasu, ile może upłynąć, aby po wystąpieniu pierwszych objawów udaru mózgu, móc jeszcze podjąć terapię dającą szansę na uratowanie życia chorego.

 

W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Oznacza to, że co roku choroba występuje u około 60 000–70 000 osób. Tymczasem udar mózgu to jedna z nielicznych, powszechnie występujących chorób zagrażających życiu, której ryzyko można ograniczać stosujące odpowiednią profilaktykę i modyfikując styl życia. Ponadto w przypadku udaru niedokrwiennego (ok. 80% przypadków choroby to udary tego rodzaju) dostępna jest skuteczna terapia – do 4,5 godziny od pojawienia się pierwszych objawów możliwe jest podanie leku ratującego życie. Bardzo ważne jest również niezwłoczne rozpoczęcie rehabilitacji. Najlepiej już w pierwszej dobie od wystąpienia choroby.

 

Celem akcji informacyjnej „STOP UDAROM!” jest podnoszenie świadomości na temat udaru mózgu – prawidłowej profilaktyki oraz objawów choroby i konieczności szybkiej reakcji na ich wystąpienie, a także znaczenia wczesnego rozpoczęcia rehabilitacji poudarowej. W ramach kampanii w dniach 12-13 i 20-21 maja w czterech miastach – Warszawie, Lublinie, Kielcach i Łodzi – pojawi się mobilny punkt edukacyjny. W specjalnie zaadaptowanym na ten cel busie będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich prowadzonych pod kątem profilaktyki udaru mózgu. Obok niego znajdzie się ścieżka edukacyjna dzięki której będzie można dowiedzieć się więcej o objawach udaru i o tym jak prawidłowo reagować w przypadku ich wystąpienia. Natomiast w namiocie informacyjnym działać będzie mini-kino prezentujące spoty i filmy poświęcone tematyce udarowej. Dostępne będą także publikacje Fundacji Udaru Mózgu. Przez cały czas trwania akcji zbierane będą pytania do ekspertów dotyczące udaru. Odpowiedzi na nie zostaną następnie zamieszczone na stronie internetowej www.stopudarom.pl.  Organizatorem kampanii jest Fundacja Udaru Mózgu. Mobilny punkt udarowy realizowany jest z grantu edukacyjnego Boehringer Ingelheim.

 

Udar mózgu – profilaktyka, leczenie i rehabilitacja

Jak pokazują wyniki badania INTERSTROKE opublikowane w magazynie Lancet w 2010 r. za 90% ryzyka wystąpienia udaru mózgu odpowiada zaledwie dziesięć czynników ryzyka, w tym nadciśnienie tętnicze i choroby serca oraz elementy stylu życia, takie jak palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowe odżywianie i towarzysząca mu otyłość. Na wiele z tych czynników ryzyka możemy wpływać poprzez stosowanie odpowiedniej profilaktyki (np. wdrożenie leczenia przeciwzakrzepowego w przypadku osób z migotaniem przedsionków) i prawidłowy styl życia (regularne ćwiczenia, zbilansowana dieta, ograniczenie spożycia alkoholu) .

 

W przypadku wystąpienia udaru decydujące znaczenie dla skutecznego leczenia ma szybkie rozpoznanie objawów choroby i natychmiastowe wezwanie pogotowia. W przypadku osób, u których doszło do niedokrwiennego udaru mózgu możliwe jest zastosowanie terapii pozwalającej
na rozpuszczenie skrzepu, który blokuje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych doprowadzających tlen i substancje odżywcze do mózgu. Jest to tzw. leczenie trombolityczne.
W wielu przypadkach ratuje ono życie i ogranicza negatywne skutki choroby. Leczenie takie można jednak zastosować jedynie do 4,5 godziny od wystąpienia udaru, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie objawów i niezwłoczne przewiezienie chorego do szpitala z oddziałem udarowym, w którym się je stosuje.

 

W terapii udaru ogromne znaczenie ma również rehabilitacja. Odpowiednia i szybko rozpoczęta fizjoterapia znacząco redukuje wczesne powikłania udaru, a co za tym idzie ogranicza wczesną śmiertelność. Jeszcze kilkanaście lat temu wynosiła ona w Polsce blisko 30% w pierwszym miesiącu od wystąpienia choroby. Obecnie wskaźniki te znacznie się poprawiły, ale dostępność fizjoterapii jest w dalszym ciągu niewystarczająca.

 

Objawy udaru mózgu

Najczęściej występujące objawy udaru mózgu to:

  • Asymetria twarzy – niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy
    (np. opadanie kącika ust)
  • Niedowład lub porażenie połowicze kończyn górnych lub dolnych
  • Zaburzenia mowy – mowa bełkotliwa, niezrozumiała
  • Zaburzenia widzenia
  • Utrata równowagi i zawroty głowy

 

Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej (European Stroke Prevention Day)

Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej obchodzony jest co roku 10 maja. Jest to inicjatywa zapoczątkowana w 2007 r. przez The Stroke Association, brytyjskiego członka Stroke Alliance For Europe – organizacji zrzeszającej krajowe stowarzyszenia reprezentujące osoby po udarze i ich bliskich. Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie świadomości ryzyka udaru mózgu oraz tego, że wprowadzając niewielkie zmiany w swoim sposobie życia i – jeśli to potrzebne – stosując odpowiednie leczenie możemy znacząco ograniczyć ryzyko udaru mózgu.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony