Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

W najbliższy czwartek, 10 maja Fundacja Udaru Mózgu (FUM) w ramach obchodów Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej zainauguruje kampanię edukacyjną zapobiegam.pl. Będzie to pierwsza tego typu inicjatywa dotycząca profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych (głównie udaru mózgu i zawału serca). W ramach kampanii FUM zachęca każdego Polaka do wdrożenia własnego Planu dla Zdrowia przygotowanego przez ekspertów fundacji. Ponadto wszyscy chętni zaproszeni są do wzięcia udziału w akcji biegowej w 11 polskich miastach, skorzystania z bezpłatnych konsultacji medycznych, zapoznania się z materiałami edukacyjnymi oraz wykonania testu ryzyka wystąpienia udar za pomocą specjalnej mobilnej aplikacji.

W Polsce, choroby sercowo-naczyniowe stanowią istotny i wielowymiarowy problem: zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Są główną przyczyną przedwczesnej śmierci Polaków (poniżej 65 roku życia). Jak pokazują statystyki, choroby te powodują w naszym kraju 46% wszystkich zgonów. Każdego dnia z ich powodu umiera średnio 476 osób. Jest to znacznie więcej niż w krajach Europy Zachodniej.

Główne czynniki ryzyka wywołujące choroby sercowo-naczyniowe to: palenie tytoniu, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, wysokie stężenie cholesterolu we krwi. To czynniki będące bezpośrednio związane z indywidualnym stylem życia, zwyczajami żywieniowymi oraz poziomem aktywności fizycznej. Do pozostałych czynników zalicza się: nadwagę, cukrzycę, nadmierne spożycie alkoholu oraz stres. WHO szacuje, że obniżenie ciśnienia tętniczego, otyłości, stężenia cholesterolu oraz palenia tytoniu może o ponad połowę zmniejszyć zapadalność na choroby układu krążenia.

“Większość z nas zaczyna troszczyć się o swoje zdrowie dopiero wtedy gdy odczuwamy pierwsze symptomy choroby. Takie sposób myślenia o zdrowiu należy zmienić ( Kampania Zapobiegam.pl ma skłonić Polaków do stałego dbania o swoje zdrowie i kontrolę jego stanu. Nie żyjemy tylko dla siebie. Otaczają nas nasi bliscy. Jeżeli nie zaczniemy dbać o swoje zdrowie również oni będą ponosili skutki tych zaniedbań. Każdy z nas powinien mieć swój własny Plan dla Zdrowia w trosce o siebie i swoich bliskich. Podam prosty przykład. Według badania NATPOL na nadciśnień tętnicze które jest główną przyczyną występowania chorób sercowo-naczyniowych aktualnie choruje ok. 32% dorosłych Polaków (10,5 mln chorych, w tym 9,5 mln w wieku 18-79 lat i prawie 1 mln u osób powyżej 80 lat). Aż 3 mln Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma nadciśnienie. Te 3 miliony naszych rodaków to osoby u których ryzyko wystąpienia udaru i zwału może być bardzo duże w zawiązku z tym że nie leczą swojego nadciśnienia- mówi dr n med. Włodzimierz Dłużyński , prezes Fundacji Udaru Mózgu .

Na stronie kampanii zapobiegam.pl każdy będzie mógł znaleźć przykładowy PLAN DLA ZDROWIA. To sposób, by mieć kontrolę nad czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, znać stan swojego organizmu oraz wprowadzić zdrowe nawyki na co dzień. Przygotowany przez FUM plan pomoże zadbać o zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i redukcję stresu, które mogą znacząco poprawić stan naszego zdrowia. Ponadto FUM przypomina o regularnej kontroli poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Nie bez znaczenia pozostają także kontrola ciśnienia i tętna.

W ramach kampanii Zapobiegam.pl Drużyna Fundacji weźmie udział w imprezach biegowych w 11 polskich miastach. Na każdym z wydarzeń, w specjalnie przygotowanym punkcie edukacyjnym, będzie można uzyskać informacje na temat udaru mózgu oraz zawału serca. Dystrybuowane będą bezpłatne materiały edukacyjne, przeprowadzane badania ciśnienia krwi aparatem wykrywającym migotanie przedsionków, będącym jedną z głównych przyczyn występowania udaru mózgu. Dodatkowo, odwiedzający punkt edukacyjny, będą mogli sprawdzić własny wskaźnik ryzyka wystąpienia udaru za pomocą specjalnej, pierwszej w Polsce i Europie aplikacji udarowej „Stop Udarom!”.

Chcemy zaproponować każdemu odwiedzającemu portal zapobiegam.pl lub stoisko fundacji podczas imprez biegowych szczegółowy komplet narzędzi pozwalający kontrolować zdrowie – opowiada dr Dłużyński – jednym z nich jest aplikacja mobilna pomagająca oszacować ryzyko wystąpienia udaru mózgu.. Poprzez nasze działania chcemy zachęcić Polaków do aktywnego zadbania o swoje zdrowie. Regularna kontrola ciśnienia tętniczego, poziomu cukru i cholesterolu to coś od czego trzeba zacząć. W tych wszystkich działaniach ma pomóc kampania Zapobiegam.pl – dodaje dr. Dłużyński.

Do udaru dochodzi, kiedy naczynia krwionośne doprowadzające tlen i substancje odżywcze do mózgu zostają zablokowane przez skrzep krwi lub następuje ich uszkodzenie, co prowadzi do odcięcia części mózgu od dopływu tlenu i jego obumierania. Udar mózgu, którego przyczyną jest zamknięcie naczynia krwionośnego, to udar niedokrwienny, który stanowi zdecydowaną większość (ok. 80%) udarów.

Zawał serca następuję w momencie zamknięcia naczynia krwionośnego w sercu co powoduje przerwanie dopływu krwi do serca. Powoduje to martwicę fragmentu serca do którego nie dociera krew. Do zawału może dojść niespodziewanie nawet u osób u których nie było wcześniej żadnych niepokojących objawów ponieważ prowadzą do niego procesy trwające nawet kilka lat.

W przypadku wystąpienia choroby niezwykle ważna jest szybka reakcja i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Ryzyko udaru mózgu oraz zawału można skutecznie ograniczać. Modyfikacja czynników ryzyka choroby nie tylko wpływa na obniżenie zapadalności, ale również na sam przebieg choroby. Profilaktyka pierwotna ma na celu obniżenie ryzyka u osób bez objawów choroby – polega głównie na wpływie na tzw. modyfikowalne czynniki ryzyka udaru (z badań wynika, że odpowiadają one za 80% ryzyka), wśród których możemy wyróżnić elementy stylu życia (np. brak aktywności fizycznej, zła dieta, palenie papierosów) oraz schorzenia takie jak nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków – najczęściej występująca arytmia serca czy cukrzyca.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony