Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

 

Genewa | 08 marca 2012 - Dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, Światowa Organizacja Udaru Mózgu (WSO) składa hołd kobietom na całym świecie, które przeżyły udar mózgu oraz do tym, które poświęcają swoje życie walce z chorobą.

Udar mózgu jest główną przyczyną długotrwałej niepełnosprawności niezależnie od wieku, płci, pochodzenia etnicznego lub kraju.

 

Kobiety stanowią podstawę większości społeczeństw. naszymi matkami, siostrami, babciami i partnerkami. Ponad to zwykle są głównymi opiekunami nad osobami po udarze mózgu. Prof. Bo Norrving - Prezes WSO podkreśla "Nadszedł czas, żeby kobiety, które zapewniają opiekę i wsparcie osobom po udarze były cenione.one niedocenianymi bohaterami w walce o pokonanie udaru mózgu. Chciałbym również podziękować moim współpracowniczkom, odważnie prowadzącym walkę z udarem w swoich krajach. " 

 

Dr Erin Lalor, Dyrektor Generalny Krajowej Foundacji Udaru (NSF) w Australii podaje: "Więcej kobiet niż mężczyzn cierpi na udar mózgu . Międzynarodowy Dzień Kobiet to nie tylko czas świętowania, ale również okazja podkreślenia istotnej roli kobiet w opiece i wspieraniu poszkodowanych oraz przypomnienia im, że bardzo ważne jest niezapominanie o ograniczeniu własnego ryzyka.

W ramach kampanii Światowej Organizacji Udaru Mózgu "1 na 6”  rozmawiałam z kobietami z całego świata na temat udaru mózgu, szczególnie zależało mi na nauczeniu ich rozpoznawania znaków ostrzegawczych udaru mózgu, którymi są:
• nagłe zdrętwienie twarzy albo osłabienie ręki lub nogi, zwłaszcza po jednej stronie ciała
• nagłe kłopoty z mówieniem lub rozumieniem języka
• nagłe kłopoty z widzeniem - niedowidzenie na jedno lub oboje oczu, podwójne widzenie
• nagłe kłopoty z chodzeniem i utrata równowagi
• nagłe zawroty głowy
nagły silny ból głowy bez przyczyny.

 Według Światowej Organizacji Zdrowia, 3,2 miliona kobiet na całym świecie umiera każdego roku z powodu udaru mózgu.

Udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku powyżej 60 lat, a piątą wśród osób w wieku 15 do 59 lat.

Każdego roku 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Każda sekunda to nowy udar. Może zachorować dorosły lub dziecko, mężczyzna lub kobieta, stary lub młody. Jedna na pięć kobiet i jeden na sześciu  mężczyzn znajduje się w grupie ryzyka udaru mózgu. Zgony kobiet stanowią około 60 procent wszystkich zgonów spowodowanych udarem mózgu. Na 10 zgonów z powodu udaru mózgu, sześć występuje u kobiet . W dużej mierze wpływa na to większa długość życia kobiet.

 Najwyższą zapadalność na udar mózgu obserwuje się w starszych grupach wiekowych. U kobiet zauważono cięższe niż u mężczyzn skutki choroby, czyli cięższą niepełnosprawność.

 

 WSO rozpoczęła ogólnoświatową kampanię na rzecz  zwiększenia świadomości udaru mózgu. Kampania pod nazwą "1 na 6" ma na celu rozpowszechnianie ratujących życie informacji oraz wiedzy na temat działań i zachowań, stylu życia, które pozwolą zapobiec udarowi mózgu.

Temat kampanii –  "1 na 6" trafnie został wybrany, ponieważ skłania do refleksji nad faktem, że jedna na sześć osób obecnie żyjących na świecie będzie miała wylew w życiu.

Z Indyjską Organizacją Udaru Mózgu blisko  współpracuje aktorka Rani Mukerji z Bollywood, przyczyniając się do podniesienia świadomości na temat choroby w Indiach.

 

O ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI UDARU MÓZGU

/WORLD STROKE ORGANISATION – WSO/  

 

WSO została założona w październiku 2006 roku.

Jej misją jest zapewnienie dostępu do opieki poudarowej, wspieranie badań naukowych i wiedzy przez:

 (1) wspieranie profilaktyki udaru mózgu i opieki nad osobami z chorobami mózgu i naczyń, (2) promowanie najlepszych standardów praktyki;

(3) kształcenie, we współpracy z innymi organizacjami międzynarodowymi, publicznych i prywatnych organizacji,

(4) ułatwianie badań klinicznych. I

Wspólnie z indywidualnymi i organizacyjnymi członkami z całego świata, WSO jest światowym głos udaru mózgu.

WSO to międzynarodowa organizacja pozarządowa w oficjalnych stosunkach ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Prof. Bo Norrving, Szwecji, jest obecnym prezydent.

 

Jose Julio Divino,

MPH Campaigns and Communications

World Stroke Organization

Geneva, Switzerland

 

 

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony