Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

U jednej na sześć osób żyjących obecnie na świecie dojdzie do udaru mózgu

W sobotę, 29 października na całym świecie obchodzony będzie Dzień Udaru Mózgu. Z tej okazji podczas konferencji prasowej, która odbyła się 26 października w Warszawie Fundacja Udaru Mózgu (FUM) ogłosiła Manifest Udarowy – wieloaspektowy dokument zawierający postulaty działań, które mogą doprowadzić do zmniejszenia liczby udarów i poprawy opieki nad osobami, które ich doświadczyły.

Statystyki wskazują, że w Polsce częstotliwość występowania udarów kształtuje się na średnim poziomie europejskim . Alarmujące są natomiast współczynniki śmiertelności i niepełnosprawności chorych, którzy przeżyli udar. Śmiertelność w Europie Zachodniej mieści się w zakresie 18-25%. W naszym kraju sięga 40%. To jeden z najwyższych wyników w całej Europie. W krajach wysoko rozwiniętych około 50% osób po udarze pozostaje niepełnosprawnymi. W Polsce współczynnik ten wynosi aż 70%. Te niepokojące dane powodują, że w ocenie FUM niezbędne są wielokierunkowe, intensywne działania informacyjne i profilaktyczne, w ramach których opracowany został Manifest Udarowy.

„Średnio co osiem minut dochodzi w Polsce do udaru mózgu. Każdego roku choroba dotyka między 60 a 70 tysięcy osób. Udar mózgu jest drugą przyczyną śmierci osób powyżej 60 roku życia, a piątą w grupie wiekowej od 15 do 59 lat. Odpowiednia profilaktyka i prawidłowe leczenie mogą doprowadzić do spadku liczby udarów oraz ograniczenia ich dramatycznych dla zdrowia skutków. Prawidłowa opieka nad pacjentami po udarze może także zwiększyć liczbę osób, które wracają do zdrowia i polepszyć jakość życia tych, które stały się niesprawne” – powiedział dr n. med. Aleksander Niewodniczy, członek Rady Fundacji Udaru Mózgu. – „Aby stawić czoła tym wyzwaniom niezbędne są wspólne działania ekspertów, pacjentów i decydentów. Wierzymy, że Manifest Udarowy opracowany przez FUM stanie się przyczynkiem do debaty z udziałem przedstawicieli tych środowisk i doprowadzi do realnych zmian w zakresie profilaktyki i terapii udaru.”

Manifest Udarowy postuluje budowanie i rozwój społecznej świadomości ryzyka udaru. W ocenie FUM niewiele osób wie, jakie są przyczyny tej choroby i w jaki sposób można się przed nią chronić. Tymczasem udar należy do wąskiej grupy chorób, na które mamy wpływ i skutecznie możemy ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Autorzy Manifestu zwracają również uwagę na istotną rolę profilaktyki obejmującej leczenie nadciśnienia, migotania przedsionków, cukrzycy oraz innych schorzeń mogących prowadzić do udaru, a także na poprawę stylu życia, w tym prawidłową dietę i aktywność fizyczną. Manifest zawiera również postulaty poprawy terapii udarów poprzez traktowanie ich jako przypadków nagłych oraz leczenie wszystkich pacjentów na specjalistycznych oddziałach udarowych. Fundacja Udaru Mózgu podkreśla także znaczenie poprawy opieki nad chorymi, którzy przeżyli udar. Manifest podkreśla konieczność zwiększenia dostępności odpowiedniej rehabilitacji, profilaktyki wtórnej oraz wiedzy i informacji niezbędnych chorym i ich opiekunom.

Manifest Udarowy został oficjalnie zaprezentowany 26 października 2011 r. podczas konferencji prasowej towarzyszącej obchodom Światowego Dnia Udaru Mózgu. Od tego dnia jest również dostępny na stronie www.1na6.pl.

Światowy Dzień Udaru Mózgu

29 października 2011 r. odbędzie się czwarta edycja Światowego Dnia Udaru Mózgu. Hasłem tegorocznych obchodów Dnia Udaru jest „1 na 6”. Oznacza ono, że jedna na sześć osób żyjących obecnie na świecie zachoruje na udar mózgu. Zagrożony jest każdy z nas, a sytuację może pogorszyć bezczynność wobec tego zagrożenia. Dzień Udaru Mózgu jest częścią kampanii, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa oraz organów rządowych i decydenckich na problem udaru. Intencją kampanii „1 na 6” jest pokazanie, że udarowi mózgu da się zapobiegać, a pacjentom po udarze można pomóc odzyskać sprawność i przywrócić jakość życia, dzięki właściwej, długofalowej opiece i rehabilitacji. Globalnym koordynatorem Światowego Dnia Udaru Mózgu oraz kampanii „1 na 6” jest World Stroke Organization.

Pobierz manifest.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
Manifest udarowy
BI SYSTEM
Idz do góry strony