Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Muniek Staszczyk wraz z Fundacją Udaru Mózgu zachęcają #zmierzsięzciśnieniem i zapobiegaj udarowi mózgu!
29 października - Światowy Dzień Udaru Mózgu.

Nieleczone nadciśnienie tętnicze jest przyczyną ponad połowy wszystkich udarów mózgu. Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, FUM wraz z Muńkiem Staszczykiem zwracają uwagę na prewencyjne znaczenie regularnej kontroli ciśnienia tętniczego, a tym samym inaugurują ogólnopolską akcję #zmierzsięzciśnieniem.

Udar mózgu to trzecia, po chorobach serca i nowotworach, najczęstsza przyczyna śmierci i główny powód niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. Choroba, która dotknie co czwartego mieszkańca ziemi. W Polsce co 6,5 minuty jedna osoba doznaje udaru mózgu, co oznacza ok. 80-90 tysięcy osób rocznie. 20% pacjentów, którzy przetrwają ostrą fazę udaru, potrzebuje stałej opieki, a aż 30% z nich musi korzystać z pomocy w wykonywaniu codziennych czynności życiowych.
„#zmierzsięzciśnieniem to nasza kolejna akcja realizowana w ramach kampanii zapobiegam.pl, którą FUM realizuje od wielu lat. W tym roku postawiliśmy na zwrócenie uwagi na nadciśnienie tętnicze, ale staramy się zwiększać świadomość społeczną także na temat innych chorób przyczyniających się bądź związanych z udarem mózgu jak np. cukrzyca, migotanie przedsionków czy niewydolność serca. Naszymi działami chcemy w tym roku zachęcić społeczeństwo do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego. Nasze doświadczenia są zbieżne ze statystykami, które jednoznacznie wskazują, że zbyt wiele osób nie kontroluje regularnie swojego ciśnienia, a nadciśnienie często pozostaje niezdiagnozowane do momentu rutynowej wizyty u lekarza. Z okazji obchodów Światowego Dnia Udaru Mózgu, pragniemy przypomnieć, że nieleczone nadciśnienie tętnicze stanowi przyczynę ponad połowy wszystkich przypadków udaru mózgu w Polsce” – podkreśla Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

Nadciśnienie tętnicze wśród czynników ryzyka
Jednym z najczęstszych i najgroźniejszych czynników ryzyka chorób naczyniowych, w tym najważniejszym czynnikiem ryzyka udaru mózgu, zarówno niedokrwiennego, jak i krwotocznego, jest nadciśnienie tętnicze. Eksperci oceniają, że problem nadciśnienia tętniczego dotyczy już 12 milionów Polaków. Lekarze apelują o czujność i mierzenie ciśnienia, bo to nic nie kosztuje, a może uratować nasze zdrowie i życie. Im wyższe ciśnienie krwi, tym większe ryzyko udaru. Badania wykazują, że nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko udaru mózgu aż czterokrotnie, jednak obniżenie ciśnienia o zaledwie 10/5 mm Hg może wpłynąć na obniżenie tego ryzyka nawet o około 30%.
„Nadciśnienie tętnicze przebiega często w sposób bezobjawowy i nie wywołuje charakterystycznych dolegliwości, co sprawia, że wielu ludzi ignoruje ten problem. Tymczasem, właściwa kontrola ciśnienia tętniczego odgrywa kluczową rolę w prewencji udaru mózgu - zarówno pierwotnej, jak i wtórnej. Istotne jest także monitorowanie ciśnienia i właściwe leczenie u pacjentów w ostrej fazie udaru. Skuteczność redukcji ryzyka zależy w dużej mierze od stopnia obniżenia ciśnienia. Z tego powodu regularna kontrola ciśnienia tętniczego ma kluczowe znaczenie w profilaktyce udarowej. Należy również podkreślić konieczność systematycznego, codziennego przyjmowania zaleconych leków przez osoby z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym. Celem leczenia nadciśnienia jest uzyskanie i utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia” - mówi dr. hab. n. med. Iwona Sarzyńska-Długosz, specjalista neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej, adiunkt w II Klinice Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Nadciśnienie tętnicze nie jest jedynym czynnikiem ryzyka występowania udaru mózgu. Sprzyjają mu także: cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu we krwi, zaburzenia rytmu serca (np. migotanie przedsionków), zwężenie tętnicy szyjnej, przebyty przemijający atak niedokrwienny (TIA), niedoczynność tarczycy, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, a także niezdrowy sposób odżywiania się: dieta z małą ilością warzyw i owoców, a bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Jak zminimalizować ryzyko udaru mózgu?
Istnieje wiele czynników ryzyka udaru, które można kontrolować poprzez zmianę stylu życia, w tym m.in.: monitorowanie ciśnienia tętniczego. Zaleca się utrzymywanie wartości ciśnienia tętniczego poniżej 140/90 mm Hg, a w przypadku podwyższonych wartości rozpoczęcie leczenia. Równie istotne jest podejmowanie regularnej aktywności fizycznej w połączeniu ze zdrową dietą, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożycia alkoholu, a także unikanie sytuacji stresowych.

Akcja #zmierzsięzciśnieniem
Szczególną rolę w projekcie, poprzez osobiste zaangażowanie, odgrywa Muniek Staszczyk, lider zespołu T. Love, który wspiera ideę akcji #zmierzsięzciśnieniem. Wysokozasięgowa kampania promocyjna z wizerunkiem muzyka obecna będzie w mediach – tradycyjnych i elektronicznych.
„Byłem w tej sytuacji. Podoba mi się hasło akcji. Droga Koleżanko, Drogi Kolego #zmierzsięzciśnieniem - zmierz ciśnienie, nie lekceważ, nie bój się. Idź do lekarza. Bierz leki, nie ma żartów. Nadciśnienie to cichy zabójca” – podkreśla Muniek Staszczyk, lider zespołu T. Love.

W ramach ogólnopolskiej akcji #zmierzsięzciśnieniem, organizatorzy przygotowali szereg aktywności, wśród których znalazły się:
• KAMPANIA OUTDOOROWA, czyli wykorzystanie wielkoformatowych nośników w przestrzeni miejskiej, na których przez najbliższy miesiąc będą widoczne materiały promocyjne w formie billboardów i citylightów w 6 polskich miastach (Warszawa, Łódź, Poznań, Katowice, Szczecin, Wrocław). Bohaterem billboardów jest Zygmunt Staszczyk;
• hasztag #ZMIERZSIĘZCIŚNIENIEM czyli, viralowa promocja zachęcająca do publikowania własnych, aktualnych wyników pomiaru ciśnienia tętniczego w serwisach społecznościowych z oznaczeniem wpisu hasztagiem #zmierzsięzciśnieniem; • zintensyfikowane DZIAŁANIA MEDIALNE (TV, radio) z udziałem Muńka Staszczyka;
• możliwość skorzystania z BEZPŁATNEGO POMIARU CIŚNIENIA TĘTNICZEGO W APTEKACH. Lista współpracujących aptek jest dostępna na stronie internetowej kampanii www.zapobiegam.pl.

Aktywnościom towarzyszyć będą przygotowane materiały edukacyjne i infografiki dostępne na stronie internetowej kampanii Zapobiegam.pl. Całość uzupełniona będzie kampanią reklamową w mediach społecznościowych. Organizatorem akcji #zmierzsięzciśnieniem, realizowanej w ramach kampanii Zapobiegam.pl, jest Fundacja Udaru Mózgu. Partnerami akcji są kampanie „Stop Udarom", "Dłuższe życie z cukrzycą" oraz "Za głosem serca”. Więcej o kampanii i akcji #zmierzsięzciśnieniem na stronie www.zapobiegam.pl oraz www.facebook.com/zapobiegam.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony