Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

23 sierpnia br. w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie odbędzie się otwarte wydarzenie edukacyjne Fundacji Udaru Mózgu (FUM) pod hasłem „STOP UDAROM!”. W ramach akcji przewidziane zostały bezpłatne badania profilaktyczne i konsultacje lekarskie, będzie można otrzymać materiały informacyjne oraz obejrzeć filmy i spoty na temat udaru w mini-kinie edukacyjnym. Wydarzenie potrwa od godziny 10:00 do 14:30. Wstęp wolny.
 

WAŻNY PROBLEM SPOŁECZNY

Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut, a więc co roku choroba występuje u około 60 000–70 000 osób, z czego około 30 tysięcy umiera. Tymczasem udar mózgu to jedna z nielicznych chorób zagrażających życiu, której ryzyko można ograniczać poprzez odpowiednią profilaktykę. Ponadto w przypadku udaru niedokrwiennego, który stanowi ok. 80% wszystkich udarów, dostępna jest skuteczna terapia – do 4,5 godziny od pojawienia się pierwszych objawów możliwe jest podanie leku ratującego życie.

Celem akcji, która odbędzie się 23 sierpnia (sobota), jest podnoszenie świadomości na temat udaru mózgu - profilaktyki choroby oraz jej objawów i znaczenia szybkiej pomocy. W ramach wydarzenia, na stoisku Fundacji Udaru Mózgu w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie będzie można skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji lekarskich prowadzonych pod kątem profilaktyki udaru mózgu. Dodatkowo działać będzie mini-kino prezentujące spoty i filmy poświęcone tematyce udarowej oraz dystrybuowane będą materiały edukacyjne. Organizatorem akcji jest Fundacja Udaru Mózgu.

PODSTAWĄ JEST PROFILAKTYKA

Podstawą profilaktyki udarów mózgu jest świadomość czynników ryzyka tej choroby. Według wyników badania INTERSTROKE opublikowanego w magazynie Lancet w 2010 r. za 90% ryzyka wystąpienia udaru mózgu odpowiada zaledwie dziesięć czynników ryzyka. Wśród nich wyróżniamy m. in. nadciśnienie tętnicze i choroby serca oraz elementy stylu życia – palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowe odżywianie i towarzysząca mu otyłość. Na wiele z nich możemy wpływać poprzez stosowanie odpowiedniej profilaktyki (np. wdrożenie leczenia przeciwzakrzepowego w przypadku osób z migotaniem przedsionków) i prawidłowy styl życia.

DECYDUJE CZAS

W przypadku wystąpienia udaru decydujące znaczenie dla skutecznego leczenia ma rozpoznanie objawów i natychmiastowe wezwanie pogotowia. U osób, u których doszło do niedokrwiennego udaru mózgu możliwe jest zastosowanie terapii pozwalającej na rozpuszczenie skrzepu blokującego przepływ krwi w naczyniach krwionośnych doprowadzających tlen i substancje odżywcze do mózgu. Jest to tzw. leczenie trombolityczne. W wielu przypadkach może ono uratować życie i ograniczyć negatywne skutki choroby. Takie leczenie można jednak zastosować tylko do 4,5 godziny od wystąpienia objawów, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i niezwłoczne przewiezienie chorego do szpitala z oddziałem udarowym, w którym się je stosuje.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA OBJAWY

Najczęściej występujące objawy udaru mózgu to:

  • Asymetria twarzy – niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy (np. opadanie kącika ust)
  • Niedowład lub porażenie połowicze kończyn górnych lub dolnych
  • Zaburzenia mowy – mowa bełkotliwa, niezrozumiała
  • Zaburzenia widzenia
  • Utrata równowagi i zawroty głowy
Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony