Z inicjatywy Fundacji Udaru Mózgu wiosną 2015 r. na ulicach kolejnych polskich miast – Białegostoku, Krakowa, Łodzi i Szczecina – będzie można oglądać wystawę edukacyjną na temat udaru mózgu pod hasłem „Manifest udarowy”. Na ekspozycję składają się portrety i historie osób, które doświadczyły tej choroby. Dzięki wystawie będzie można zapoznać się również z podstawowymi informacjami o udarze – jego przyczynach i profilaktyce, leczeniu oraz rehabilitacji. Projektowi towarzyszy stworzona specjalnie na tę okazję strona internetowa www.manifestudarowy.pl.
Jest to już druga edycja przedsięwzięcia – jesienią 2014 r. ekspozycję można było obejrzeć w Gdańsku, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu. Tegoroczny cykl otwiera Białystok, gdzie ekspozycja będzie miała miejsce w dniach 31 III – 14 IV na placu Jana Pawła II (naprzeciwko Bazyliki Mniejszej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.
Wystawy prezentują historie osób, które przeżyły udar i zgodziły się podzielić swoimi doświadczeniami. Ten głos jest niezwykle cennym, ponieważ potrzeba edukacji społecznej na temat udaru i ryzyka związanego z tą chorobą nadal jest ogromna. Dlatego wystawa "Manifest udarowy" już po raz kolejny pojawia się w przestrzeni publicznej. Cieszymy się, że budzi zainteresowanie – mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu. – Rocznie w Polsce udar dotyka 70 tys. osób, a 30 tys. z jego powodu umiera. Wiedza na temat profilaktyki udaru i objawów tej choroby może uratować ludzkie życie.
Udar mózgu to trzecia, po chorobach serca i nowotworach, przyczyna śmierci i pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności występująca wśród osób dorosłych. Aż 30% osób umiera w wyniku udaru mózgu w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania. 20% chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru wymaga stałej opieki, a 30% pomocy w niektórych czynnościach życia codziennego.
Pana Krzysztofa (45 lat) udar zaskoczył w pracy - Idąc korytarzem zauważyłem, że moja lewa stopa zaczyna się dziwnie zachowywać, źle widziałem, wsiadłem z powrotem do samochodu i przejechałem kawałek. (...) Byłem coraz bardziej przestraszony, właściwie nawet pomyślałem, że umieram, zadzwoniłem do żony i pożegnałem się – mówi Krzysztof. – Dopiero później dowiedziałem się co to jest udar, wcześniej nic nie wiedziałem na ten temat.
Pani Barbara (66 lat), kolejna bohaterka wystawy również nie znała objawów choroby, która ją dotknęła – Pewnego dnia obudziłam się rano i stwierdziłam, że mam sparaliżowaną lewą stronę ciała. Prawie nic nie wiedziałam o udarze mózgu, więc nawet nie skojarzyłam, że coś takiego właśnie mi się przytrafiło. Udar był dla mnie prawdziwą katastrofą: wcześniej byłam bardzo aktywna, sprawna i ogromnie niezależna. Całe życie miałam problem z proszeniem kogokolwiek o pomoc - nagle, z dnia na dzień, zostałam do tego zmuszona.
Udar mózgu dotyka również ludzi młodych, o czym świadczy historia Kasi (31 lat), która doświadczyła choroby przed trzydziestym rokiem życia – Moje życie całkowicie zmieniło się po udarze. Wcześniej uprawiałam sport, lekkoatletykę, teraz niestety nie mogę. Jestem niezależna, ale trzy lata trwało zanim doszłam do siebie – mówi Kasia.
W przypadku pojawienia się objawów udaru niezwykle istotne jest ich szybkie rozpoznanie i natychmiastowe wezwanie pogotowia. Im szybciej od wystąpienia objawów zostanie zastosowane odpowiednie leczenie, tym większe szanse na przeżycie i powrót do pełnego zdrowia. Niezwykle ważna jest także rehabilitacja – szybko rozpoczęta znacząco redukuje wczesne powikłania udaru i ma kluczowe znaczenie dla jakości życia osoby po udarze.