Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Podczas Tygodnia Świadomości Mózgu, 14 – 20 marca, skupiamy się na znaczeniu badań prowadzonych na temat udaru mózgu.
Każdego dnia będziemy dzielić się spostrzeżeniami na temat nowych i ekscytujących badań dotyczących udaru mózgu w Europie.
Dzisiaj skupimy się na badaniu Precious.

Codzienne zażywanie leków w leczeniu powikłań po udarze i w ratowaniu życia. W badaniu wykorzystano tanie, gotowe leki, które są proste, bezpieczne i łatwo dostępne.
Organizacja Stroke Alliance for Europe rozmawiała na temat badań z dr Bartem van der Worp, UMC Utrecht, Holandia, koordynatorem projektu.

Dr van der Worp - Czego dotyczy to badanie?
W pierwszych dniach po udarze u około jednej trzeciej wszystkich pacjentów dochodzi do powikłań, takich jak zapalenie płuc lub gorączka. Powikłania są częstsze u starszych pacjentów lub tych, którzy przeszli ciężki, powodujący niepełnosprawność udar. Powikłania mogą spowolnić powrót do zdrowia i przedłużyć pobyt w szpitalu i niestety wiążą się ze zwiększonym ryzykiem śmierci lub długotrwałym uzależnieniem od opieki zdrowotnej.
Ryzyko rozwoju infekcji lub gorączki można teoretycznie zmniejszyć za pomocą bardzo prostych, bezpiecznych i niedrogich leków, takich jak metoklopramid zapobiegający nudnościom i wymiotom, antybiotyki zapobiegające infekcjom i paracetamol zapobiegający wystąpieniu gorączki.
Badanie PRECIOUS pozwoli ocenić, czy leki te nie tylko zapobiegają powikłaniom, ale także poprawiają powrót do zdrowia i zmniejszają ryzyko zgonu starszych pacjentów z ostrym udarem mózgu.

Dr van der Worp - Jakie wyniki zostały osiągnięte do tej pory?
Do tej pory w PRECIOUS wzięło udział ponad 1400 pacjentów z dziewięciu krajów europejskich. Ostateczne wyniki będą znane dopiero po zakończeniu badania w listopadzie 2022 r. Jednak coroczny przegląd przeprowadzony przez niezależną komisję ds. bezpieczeństwa wykazał, że lek stosowany w PRECIOUS jest rzeczywiście bezpieczny.

Dr van der Worp - Co te badania będą oznaczać dla pacjentów po udarze?
Po prostu, jeśli te niedrogie i przystępne cenowo metody leczenia będą działać tak dobrze, jak mamy nadzieję, mogą potencjalnie uratować życie tysiącom starszych Europejczyków, którzy przeżyli udar.

Tutaj Wouter Sluis, koordynator badania PRECIOUS opowiada więcej o projekcie youtu.be/B9TBrhRJp0Y

Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę projektu https://www.precious-trial.eu/.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony