Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Europejski Dzień Profilaktyki Udaru Mózgu 2019

#zdrowie. Na to musisz znaleźć czas, czyli nowa odsłona kampanii zapobiegam.pl - Europejski Dzień Profilaktyki Udaru Mózgu

10. maja obchodzimy Europejski Dzień Profilaktyki Udaru Mózgu. W ramach tegorocznego święta Fundacja Udaru mózgu rusza z kolejną odsłoną kampanii zapobiegam.pl Inicjatywa dotycząca profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych (głównie udaru mózgu i zawału serca) przebiegać będzie w tym roku pod hasłem „#zdrowie. Na to musisz znaleźć czas”.

W ramach tegorocznej odsłony kampanii FUM zachęca do regularnej kontroli kluczowych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, wskazując na potrzebę wykonywania badań poziomu cholesterolu i cukru we krwi oraz kontroli ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem Fundacja zaprasza do wspólnego biegania w 6 polskich miastach, skorzystania z bezpłatnych konsultacji medycznych, zapoznania się z materiałami edukacyjnymi oraz wykonania testu ryzyka wystąpienia udar za pomocą specjalnej z mobilnej aplikacji. Szukających dodatkowej wiedzy FUM odsyła na stronę kampanii www.zapobiegam.pl oraz zachęca do wykonania tekstu ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Lista tegorocznych biegów, na których pojawi się stoisko edukacyjne zapobiegam.pl
- Łódź, 7.04
- Bieg Rycerski w Świeciu, 11.05
- Półmaraton Ostróda, 9.06
- Górski Bieg Frassatiego, 15.06
- Bieg Leśny Teodory, 30.06
- Izerski Weekendowy Bieg, Szklarska Poręba, 20.07
- Półmaraton Leśny Ostrowiec, 6.10.

Większość z nas ma świadomość, że zdrowa dieta i ruch, to recepta na zdrowie. Często jednak traktujemy te hasła z przymrużeniem oka, powtarzając, ale nie wprowadzając w życie. Kampania zapobiegam.pl promując ruch poprzez czynny udział w imprezach biegowych oraz rozmowy z ekspertami i materiały informacyjne pokazuje, że to nie puste słowa, a skuteczny plan – odpowiada koordynatorka akcji Magdalena Tomczak – W tym roku jednak szczególnie pragniemy podkreślić fakt, iż poza zdrowym trybem życia, musimy pamiętać o regularnej kontroli newralgicznych parametrów, będących głównymi czynnikami ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Mowa oczywiście o cholesterolu, glukozie i ciśnieniu tętniczym.

W Polsce, choroby sercowo-naczyniowe stanowią istotny i wielowymiarowy problem: zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Są główną przyczyną przedwczesnej śmierci Polaków (poniżej 65 roku życia). Jak pokazują statystyki, co roku liczba zgonów spowodowanych chorobami sercowo-naczyniowymi rośnie o kilka tysięcy, są one powodem 45% wszystkich zgonów. W tych statystykach niestety znacznie wyprzedzamy kraje Europy Zachodniej. Główne czynniki ryzyka wywołujące choroby sercowo-naczyniowe to: palenie tytoniu, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, wysokie stężenie cholesterolu we krwi. To czynniki będące bezpośrednio związane z indywidualnym stylem życia, zwyczajami żywieniowymi oraz poziomem aktywności fizycznej. Do pozostałych czynników zalicza się: nadwagę, cukrzycę, nadmierne spożycie alkoholu oraz stres. WHO szacuje, że obniżenie ciśnienia tętniczego, otyłości, stężenia cholesterolu oraz palenia tytoniu może o ponad połowę zmniejszyć zapadalność na choroby układu krążenia.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony