Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Już w najbliższy wtorek (8 października) od godziny 10:00 do 14:30 w Warszawie na ul. Krakowskie Przedmieście 64 (obok Domu Polonii i Kościoła Św. Anny) czynny będzie mobilny udarowy punkt edukacyjny. Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej akcji informacyjnej „LICZY SIĘ CZAS!”, której celem jest podnoszenie świadomości na temat objawów udaru, konieczności szybkiej reakcji na ich wystąpienie oraz znaczenia wczesnego rozpoczęcia rehabilitacji poudarowej.

W kolejnych dniach udarowy punkt edukacyjny pojawi się w Krakowie i Poznaniu. 9 października (w środę) od godziny 10:00 do 14:30 będzie działał na Placu Historycznym przed Galerią Kazimierz w Krakowie. Natomiast 10 października (czwartek) od 10:00 do 14:30 punkt edukacyjny zagości na placu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W programie:

  • bezpłatne badania i konsultacje lekarskie prowadzone pod kątem profilaktyki udaru mózgu w specjalnie zaadoptowanym na ten cel mobilnym gabinecie
  • mini-kino edukacyjne
  • działania animacyjne i informacyjne

Akcja trwać będzie 4,5 godziny czyli dokładnie tyle ile maksymalnie upłynąć może od wystąpienia pierwszych objawów udaru niedokrwiennego do rozpoczęcia terapii mogącej uratować życie chorego.

Udar mózgu – leczenie i rehabilitacja:

Każdego roku w Polsce dochodzi do około 60 000-70 000 przypadków udaru mózgu. Około 30 000 osób umiera z powodu tej choroby. Kluczowe znaczenie dla leczenia udaru ma szybkie rozpoznanie jego objawów i natychmiastowe wezwanie pogotowia. W przypadku chorych, u których doszło do niedokrwiennego udaru mózgu (blisko 80% wszystkich przypadków zachorowań) możliwe jest zastosowanie nowoczesnego leczenia trombolitycznego. Terapia ta pozwala na rozpuszczenie skrzepu, który blokuje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych doprowadzających tlen i substancje odżywcze do mózgu. W wielu przypadkach ratuje ona życie i ogranicza negatywne skutki choroby. Takie leczenie można jednak zastosować jedynie do 4,5 godziny od wystąpienia udaru, dlatego decydujące jest szybkie rozpoznanie objawów i niezwłoczne przewiezienie chorego do szpitala.

W terapii udaru niezwykle ważna jest również rehabilitacja. Odpowiednia i szybko rozpoczęta fizjoterapia znacząco redukuje wczesne powikłania udaru, a co za tym idzie ogranicza wczesną śmiertelność. Jeszcze kilkanaście lat temu wynosiła ona w Polsce blisko 30% w pierwszym miesiącu od wystąpienia choroby. Obecnie wskaźniki te znacznie się poprawiły, ale dostępność fizjoterapii jest w dalszym ciągu niewystarczająca.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony