Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

W Polsce średnio co osiem minut ktoś doznaje udaru. Pomimo częstotliwości występowania tej choroby poziom społecznej świadomości na jej temat oraz metod jej profilaktyki jest bardzo niski. Dlatego też 11 kwietnia 2012 r. Fundacja Udaru Mózgu (FUM) podczas konferencji prasowej "Serce i mózg" oficjalnie rozpoczęto kampanię „Zapobiegaj Udarowi Mózgu”. Punktem kulminacyjnym akcji był obchodzony 10 maja Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej.

W ramach pierwszych polskich obchodów Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej:
- odbyło się otwarte dla szerokiej publiczności wydarzenie edukacyjne w Kinie Muranów w Warszawie, podczas którego  można było wziąć udział w bezpłatnych badaniach i konsultacjach lekarskich, uczestniczyć w projekcjach filmów na temat udaru oraz wysłuchać wykładów na temat jego profilaktyki. Podobne wydarzenie odbyło się również w Łodzi w III Miejskim Szpitalu im. dr. K. Jonschera.
  - 14 kwietnia można było wyrazić wsparcie dla walki z udarem i działań FUM biegnąc w specjalnej koszulce akcji „Zapobiegaj Udarowi Mózgu” podczas maratonu łódzkiego. 
- zorganizowano również wydarzenie edukacyjne pt.: "Zadbaj o siebie z głową" w Porcie Łódź. W weekend 19 i 20 maja  można było poszerzyć swoją wiedzę na temat udaru mózgu i tego, jak się przed nim skutecznie chronić. Akcja ta miała na celu podniesienie społecznej świadomości ryzyka udaru mózgu oraz tego, że zapobieganie chorobie w dużym stopniu zależy od naszych decyzji.


 Kampania „Zapobiegaj Udarowi Mózgu” stanowi część europejskiej kampanii na rzecz zwiększania społecznej świadomości udaru prowadzonej przez Stroke Alliance For Europe.
Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyną śmierci osób powyżej 60 roku życia. Jedna na sześć osób doświadcza tej choroby w ciągu swojego życia – powiedziała prof. dr hab. n. med. Anna Członkowska, Przewodnicząca Sekcji Chorób Naczyniowych Mózgu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Kierownik II Kliniki Neurologicznej IPiN w Warszawie. – Mimo to wciąż niewiele osób wie, jakie są przyczyny udaru i jak się przed nim chronić. Tymczasem udar należy do grupy chorób, którym możemy skutecznie zapobiegać poprzez modyfikację stylu życia i leczenie profilaktyczne.
Do udaru dochodzi kiedy naczynia krwionośne doprowadzające tlen i substancje odżywcze do mózgu zostają zablokowane przez skrzep krwi lub kiedy nastąpi ich uszkodzenie. W efekcie następuje odcięcie części mózgu od dopływu tlenu i jego obumieranie. Zdecydowana większość (ok. 80%) udarów to udary niedokrwienne, których przyczyną jest zamknięcie naczynia krwionośnego. Sytuacja taka może wystąpić np. kiedy skrzepy powstałe w sercu na skutek utrwalonej arytmii przedostaną się wraz z krwią do mózgu i zablokują jedną z tętnic. Znacznie rzadziej występują udary krwotoczne, potocznie nazywane wylewami. Dochodzi do nich na skutek uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego i wydostania się krwi do mózgu.
Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że powszechnie występujące choroby układu krążenia bezpośrednio wiążą się z ryzykiem udaru mózgu. Tymczasem nadciśnienie tętnicze to najważniejszy czynnik ryzyka udaru, a migotanie przedsionków, czyli najczęściej występująca arytmia serca, może prowadzić do udarów o szczególnie ciężkim przebiegu – powiedział prof. dr hab. n. med. Andrzej Rynkiewicz, Kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Należy przy tym podkreślić, że możemy skutecznie ograniczać niebezpieczeństwo wystąpienia udaru u osób cierpiących na te choroby ponieważ dysponujemy efektywnymi, bezpiecznymi i nowoczesnymi lekami. Pamiętajmy też, że każdy z nas może także zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru poprzez odpowiednią dietę i zaprzestanie palenia papierosów.
Jak pokazują wyniki badania INTERSTROKE opublikowane w magazynie Lancet w 2010 r. za 90% ryzyka wystąpienia udaru mózgu odpowiada zaledwie dziesięć czynników ryzyka, w tym nadciśnienie tętnicze i choroby serca oraz elementy stylu życia, takie jak palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowe odżywianie i towarzysząca mu otyłość. Co ciekawe, badanie wykazało też, że czynniki ryzyka udaru są tożsame z czynnikami ryzyka chorób serca.
Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej (European Stroke Prevention Day)
10 maja 2012 r. po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Jest to inicjatywa zapoczątkowana w 2007 r. przez The Stroke Association, brytyjskiego członka Stroke Alliance For Europe – organizacji zrzeszającej krajowe stowarzyszenia reprezentujące osoby po udarze i ich bliskich. Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie świadomości ryzyka udaru mózgu oraz tego, że wprowadzając niewielkie zmiany w swoim sposobie życia i - jeśli to potrzebne - stosując odpowiednie leczenie możemy znacząco ograniczyć ryzyko udaru mózgu.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony